53Jak powszechnie wiadomo większość z nas chodzi na zakupy w celu nabycia rzeczy mniej lub bardziej potrzebnych w każdym bądź razie nieodłącznych w naszym codziennym życiu. Kobiety jak i mężczyźni poza zakupami w sklepie spożywczym wybierają się także do sklepów po różnego rodzaju sprzęty RTV czy AGD czy ubrania. Jakkolwiek złudnie mogłoby się wydawać, że wyłącznie kobiety potrafią wydawać okrągłe sumki w celu nabycia setnej pary okularów przeciwsłonecznych albo kolejnej pary dżinsów, nie jest tak do końca. Nawet nie mamy pojęcia o tym jak często to właśnie panowie są notorycznymi nabywcami następnego systemu naprowadzania do auta- bo poprzednie się niestety zepsuło lub kolejnego odtwarzacz dvd- a bo to jest nowszy model kochanie. Owszem sporą grupą fanek wyprzedaży są kobiety, które nie raz potrafią w „amoku” czy „ zakupowym szale” wydać krocie na zupełnie zbędne przedmioty, jednak należy pamiętać, że mężczyźni również nie są bez winy. Takim zachowaniem cechują się tak zwani zakupoholicy, którzy ciężko zarobione pieniądze z całego miesiąca albo oszczędności kilkumiesięczne potrafią wydać lekką ręką na przedmioty bez których mogliby żyć dalej . Niestety nie zapominajmy, że zakupoholizm jest to jak najbardziej choroba taka jak hazard czy alkoholizm, które naturalnie można wyleczyć oczywiście nie przy pomocy środków farmakologicznych, lecz za sprawą wielokrotnych wizyt u psychologa. Specjalista z całą pewnością jest rozwiązaniem takiego wydawałoby się niewielkiego problemu.
Zakupy to ulubione zajęcie wielu pań, uwielbiają spotkać się z przyjaciółkami i wyruszyć na zakupy. Szał zakupowy trwa szczególnie w czasie przejść między sezonami, gdy pojawiają się nowe kolekcje w sklepach i można znaleźć naprawdę wystrzałowe okazje. Na wyprzedaży znajdziesz wspaniałe ubrania po niesamowicie niskich cenach jest to prawdziwy szok dla każdego miłośnika zakupów. Wiele pań kilka dni przed zapowiedzianymi wyprzedażami chodzi po sklepach, aby się zorientować, jaki ciuszek chciałaby mieć a dopiero w trakcie wyprzedaży go kupuje po nawet o połowę niższej cenie. Szczególnie młode osoby, które uwielbiają być zawsze modne i na czasie korzystają z wyprzedaży. Dzięki nim mogą mieć sporo modnych ubrań za grosze. Jednak podczas wyprzedaży uważaj na to czy ubrani Anie SA pozaciągane, poprute lub poplamione. Gdyż często pozostają właśnie takie sztuki ubrań- nienadające się już do niczego. Często również ubrania sprzedawane na wyprzedażach nie mają gwarancji. Jest to kolejny aspekt, który każe nam się zastanowić nad kupnem tej rzeczy. Kobiety często też ulegają pokusie kupna czegoś, czego później i tak już nie założą i to jest chyba główne niebezpieczeństwo wyprzedaży- wydawanie pieniędzy na rzeczy które tak naprawdę nie są ci potrzebne w żaden sposób. Jeżeli w dużej galerii handlowej organizowane są wyprzedaże często możemy o tym usłyszeć w radiu a nawet przeczytać w gazecie, niektóre galerie dają swoje ogłoszenia nawet do takich gazet jak avanti i inne tego typu czasopisma.

1Zbliża się lato, a kobiety zaczynają się martwić o swoją sylwetkę. Przed sezonem urlopowym wiele reprezentantek płci pięknej pragnie zrzucić kilka kilogramów, by na plaży czy letnich kusych strojach czuć się atrakcyjnie. Masowo stosowane są diety, ćwiczenia na siłowniach. Jeżeli chodzi o plażowanie to krokiem do zatuszowania niedoskonałości może być dobór odpowiedniego stroju kąpielowego. Pierwszym sukcesem jest znalezienie stroju idealnie dopasowanego do figury, w którym możemy się jednocześnie swobodnie poruszać. Prawdziwymi szczęściarami są wysokie, szczupłe kobiety o długich nogach- do ich sylwetki pasuje bowiem niemal każdy rodzaj bikini. Posiadaczki dużego biustu powinny decydować się na bikini z zabudowanymi miseczkami i szerokimi ramiączkami, stanowiącymi doskonałe podtrzymanie. Wystrzegać należy się strojów, w których biustonosz zawiązywany jest na szyi. Jeżeli problemem są małe piersi przy wyborze stroju należy wybierać takie z dużym kolorowym wzorem w jasnych odcieniach. Biustonosz powinien być wypełniony gąbką w celu optycznego powiększenia piersi. Właścicielki krótkich nóg powinny wybierać majtki z wysokim stanem przyczyniające się do optycznego ich wydłużenia. Jak widać projektanci strojów kąpielowych, świadomi, iż wiele kobiet doświadcza w sezonie letnim kompleksów wywołanych niedoskonałościami doskonale zadbali o to, by kobieta czuła się dobrze w swojej skórze. Możliwe jest dobranie bikini do sylwetki, ukrywając jednocześnie jej defekty. Jak twierdzą psycholodzy, potrzeba zakupów to nowy rodzaj nałogu. Zakupoholizm jest próbą ucieczki od otaczającej rzeczywistości podobnie jak np. pracoholizm. To obsesja sprowadzająca się do faktu zakupu wciąż nowych, w istocie tak naprawdę niepotrzebnych rzeczy. Nałóg ten może być spowodowany poczuciem niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać w przyszłości. Obawa o to, że standard życia może z dnia na dzień znacznie się obniżyć sprawia, iż kobiety starają się za wszelką cenę przed tym uchronić. W tym celu kupują nadmierne ilości kosmetyków, które przez długie miesiące nie będą używane czy też nowe, drogie torebki, przyjmując hipotezę, iż w przyszłości może brakować pieniędzy na tego typu luksusy. Zakupy są ponadto dla wielu kobiet najlepszym środkiem na poprawę nastroju i odprężenie po ciężkim dniu. Zakupoholiczkom niestraszne wydają się być debety na kontach bankowych czy pożyczki. Bycie zakupoholiczką to jednak spory problem dla osób, z którymi takie kobiety mają styczność w życiu codziennym, gdyż tak naprawdę to oni czują się niepewni w stosunku do przyszłości ze względu na wydatki na obsesyjne zakupy. Jednak podobnie jak inne nałogi tak i ten trudno jest porzucić. Po każdej kłótni z rodzicami czy narzeczonym kobiety obiecują poprawę, jednak często brakuje im silnej woli by przestać dokonywać nieprzemyślanych i zbędnych zakupów. Nie wolno bagatelizować tego problemu i zasięgnąć rady pychologa w celu jego zwalczenia.